Programy profilaktyczne
W naszych placówkach realizowane są obecnie następujące programy profilaktyczne:
- Program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK)
Program realizowany jest według zasad określonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest skierowany dla osób w wieku 35-65 lat.
W ramach Programu dokonany zostaje pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ocena wskaźnika masy ciała (BMI) oraz wykonane są badania laboratoryjne: poziom cholesterolu (pełny lipidogram – cholesterol całkowity, cholesterol LDL, HDL, trójglicerydy) oraz glukozy we krwi).
Na podstawie wywiadu oraz wyników badań laboratoryjnych określony zostanie stopień ryzyka zachorowania przez pacjenta na schorzenia układu krążenia i cukrzycę oraz zostanie udzielona odpowiednia porada edukacyjna. - Program profilaktyki gruźlicy
Aby wziąć udział w Programie należy zgłosić się do pielęgniarki, która przeprowadzi wywiad zdrowotny, wypełni ankietę, a następnie przeprowadzi edukację zdrowotną.
Jeżeli w ankiecie pacjent uzyska:
- 10–24 punktów, to jest osobą z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania. Wówczas pielęgniarka przekaże pisemną informację o wynikach przeprowadzonej ankiety lekarzowi i wskaże tryb dalszego postępowania, m.in. konieczność zgłoszenia się do lekarza celem dalszej oceny stanu zdrowia.
- 1–9 punktów, to jest osobą z grupy umiarkowanego ryzyka zachorowania. Pielęgniarka w takiej sytuacji nie kwalifikuje do dalszej diagnostyki.
Kolejny raz udział w ankiecie można wziąć po 24 miesiącach od daty ostatniego badania.